metropolis logo menu
Ta witryna wykorzystuję pliki cookies w celu prawidłowego działania strony. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Więcej informacji Akceptuję
o kaliszu

KALISZ NAJSTARSZE MIASTO W POLSCE

W roku 1960 Kalisz święcił uroczyście 1800-lecie swojej udokumentowanej historii.


Historycy przebijają się dokumentami, dotyczącymi kiedy, które miasto miało nadane prawa miejskie, aby pominąć taką dyskusję, możemy śmiało powiedzieć, że Kalisz jest najstarszą, kiedykolwiek wzmiankowaną osadą na terenie dzisiejszej Polski.


Już w starożytności, około 142 roku naszej ery, geograf Ptolemeusz udokumentował istnienie grodu Calisia, a pierwsze zabudowania powstały w czasach dużo wcześniejszych.


Następne wzmianki pisane o historii Kalisza zaczną się pojawiać dopiero po upływie tysiąca lat, ale intensywne poszukiwania archeologiczne prowadzone po II wojnie światowej potwierdziły wiarygodność starożytnego przekazu. Odkryły one w okolicach Kalisza ślady osadnictwa sięgającego aż po epokę brązu (XVII-VII w. p.n.e.)


Kalisz to miasto wielu zabytków

Możecie Państwo odwiedzić piękne stare miasto, pełne historii, kawiarni, pubów i sklepów.

W okolicy starego miasta, czyli Głównego Rynku, znajdziecie wiele zabytkowych kamienic, zabytkowe kościoły, wraz z sanktuarium Świętego Józefa i znajdującym się obok pomnikiem papieża Polaka, Świętego Jana Pawła II, galerię sztuki współczesnej BWA, odkryte fundamenty kaliskiego zamku, pozostałości murów średniowiecznych z dobrze zachowaną basztą, nazywaną baszta Dorotka, która obecnie jest siedzibą bractwa kurkowego, fundamenty kaliskiego zamku, piękną fontannę, oraz zabytkowy dobrze zadbany i rozległy Park Miejski, którym dojdziecie do zabytkowego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, założonego w 1801 roku. Teatr ten znany jest z Kaliskich Spotkań Teatralnych. Zaledwie 80m. od Metropolis Apartamenty Kalisz Centrum znajduje się muzeum Ziemi Kaliskiej, a 2400m. park archeologiczny Zawodzie-Kaliski Gród Piastów.
Wszystko to w zasięgu spaceru. Kalisz posiada także kina, galerie, park wodny, baseny, filharmonię.

Wiele atrakcji znajduje się także w okolicy Kalisza-piękny zamek w Gołuchowie, czy dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie.


Wizyta w Kaliszu powinna być obowiązkowa

i na pewno będzie wyjątkowym doświadczeniem.jesz kiedy chcesz